Kenevir, Psikoaktifler ve Antidepresanlar

SSRI Antidepresanlar doğal psikoaktif -Kenevir, Afyon LSD, DMT, Ayahuasca, Psilocibin Cubensis vb.- maddelerin aksine; beyinde dopamin veya seratonin pompalanmasını sağlayarak beynin kimyasal dengesini uzun vadede değiştirir ve bu beynin ihtiyaç duyduğu kimyasal seviyelerinden daha yüksektir. Haliyle beyin kimyasına böyle yüklü bir etki bırakan bu ilaç türünün bir çok da yan etkisi olması kaçınılmazdır. Tek bir organ bütün vücut sistemini etkileyebilir. Farmasötik araştırmalarının en önemli eksiği bütüncül ve kapsamlı bakış yerine özellikle materyalist ve lokal kapsamlarda yapılmasıyla sınırlı kalmasıdır. Her şeyden önce depresyonun duygusal, zihinsel ve ruhsal sebeplerden kaynaklandığının bilincinde hareket ederek tedavi girişimlerinde bulunmak daha hayırlıdır.

LSD laboratuvarlarda sentezlenmesine rağmen Ergot mantarından elde edilir. Ergot mantarının bu özelliği İlk Çağlarda Orpheus, Dionysos, Eleusis gibi Gizem Kültleri tarafından bilinirdi. Bu kültlerde yapılan ritüellerde farkındalık açılımı ve simyevi amaçlar için Ergot mantarının bittiği tahıl ürünleri özellikle kullanılırdı ve LSD’ye benzer bir deneyim yaşanırdı.

Dünya genelinde primitif kabilelerden beri geleneksel tıp dahilinde şamanik şifa çalışmaları için şamanlar ve doğal hekimler Amanita Muscaria ve Psilocibin Cubensis mantarı, Afyon, Datura, Salvia Divinorum, Peyote ve San Pedro (Mescalin) gibi bitkilere de başvururlardı. Zihnin derinliklerine erişmeyi sağlayan bu maddeler doğanın-ruhun-evrenin gizemleri çözülmesine, geçmişte yaşanan travmalar veya geçmiş yaşamlardan gelen karmik durumların anlaşılmasına ve şifalanmasına yardımcı olabilirler. Burada doğru dozda doğru niyetle bu maddeleri kullanmak gözetilmelidir.

Kenevir bir çok açıdan antidepresanlar ve ağrı kesicilerden daha üstün tıbbi etkilere sahiptir ve dozunda kullanımında kişinin fiziksel-psikoloji sağlığını ve dengesini bozacak yan etkileri yoktur ancak keşfedilmemiş veya saptanmamış faydaları vardır. Haliyle kenevir ve diğer psikoaktiflerin yasaklanması toplum içinde sağlıklı ve bilinçli kullanımını da engelliyor ve yerine keyif amaçlı kullanımını daha ön-plana çıkarıyor. Araştırılması ve yasallaşması durumunda toplum psikolojisine çok faydası olabilir.

Keneviri yenilebilir hale getirmek için fırında cannabinoidleri aktifleştirmek gerekir. Öğütüldükten sonra fırında ağzı fırın torbasıyla kapatılmış bir kapta “110°’de 45 dk (125° – 30dk)” bekledikten sonra aktifleşen keneviri her türlü yiyecek (pişmiş yemek, zeytinyağı, kek, çikolata, tatlı) veya içecekler (bitki çayı, kahve, meyve suyu, süt) içine karıştırılarak günlük antidepresan-ağrı kesici niyetine tüketilebilir. Böylelikle depresyon, aşırı iştah, kronik ağrı, ülser, duygu-durum bozuklukları, ağırlık, dikkat bozukluklarına iyi gelir.

Ancak yemek için esrar tükettiğiniz zaman, kullandığınız malzemenin bonzai türevi sentetik madde olmaması çok önemlidir. Bonzai türevi sentetikler yenildikleri zaman zehirlerler ve hastaneye kaldırılmanız gerekebilir. Doğal bir kenevir kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Her ne kadar bonzai türevi sentetikler beden için toksin olsalar da yaşattıkları ölüm benzeri deneyim ile ölüm korkusu gibi konuları aşmak için özel amaçlı kullanılabilirler, ancak bu maddeler tehlikelidir ve bağımlılık geliştirmemek kesinlikle gözetilmelidir. Sıklıkla kullanılması durumunda vücutta özellikle beyin ve sinir sisteminde birikirler ve özellikle karaciğer ve böbreklere yük yaparlar. Vücut sistemlerinin normale dönebilmesi için biriken bu toksinleri vücut ancak haftalarca veya aylarca işleyerek bünyeden çıkarabilir.

Doğal psikoaktifler bilinçli bir şekilde kullanıldıkları zaman yaşanan deneyim sayesinde eğer şifa niyeti varsa problemin kaynağına ulaşmaya ve çözmeye yardımcı güç ve işlevlere sahiptir. Psikodelik maddeler normal insan zihninin sınırlarının ötesini deneyimlemek ve bu geçici deneyim sayesinde boyutlar arası farkındalık geliştirmek için faydalanılabilir. Psikodelik ve narkotik madde kullanımı sırasında vuku bulan manevi deneyimlerde yaşadıkları ve düşündükleri sanatçılar, filozoflar ve bilim insanları için de ilham kaynağı olmuştur.

Bilinçaltında çok derinlere bastırılan ve saklanan yükleri açığa çıkarmak için uyuşturucu sınıfında görülen maddeler aslında ilaç değerine sahiptir ve semptomları gidermek yerine çözüm getirmek için yardımcı olan etki mekanizmalarına ve özelliklere sahiptir.

Şifa çalışmaları ile çoğu depresyon madde kullanımına gerek kalmadan da özülebilir. Ancak madde kullanımı bireyin yüzleşemediği konularda yardımcı olan hallerle gelebiliyor. Her doktor, psikiyatr, psikolog, danışman ve şifacının bu maddelerin etkilerini uygun ve bilinçli kullanımla deneyimlemelerini tavsiye ederim. İlerde bu maddelerin yasallaşabilmesi için doğru ve bilinçli kullanımıyla gelen sağlık kazanımının şifacılar, terapistler ve doktorlar tarafından deneyim üzerinden bilinmesi önemlidir. Deneyimsel bilgi sahibi olmadan hayırlı bir maddeyi yasadışı bırakacak kadar önyargı sahibi olmamak gerekir. Haliyle bu deneyimlerde ne yaşadığınız zihninizin içeriği ile yakından ilişkilidir. Bilinçsiz kullanım durumunda olumsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Antidepresanlar beynin kimyasal dengesini değiştirerek problemlerin üzerini kaparlar ve bırakıldıkları zaman problemler daha şiddetli olarak tekrar nüksedebilir. Bu sadece ihtiyacı ertelemektir. Bu yönüyle düzenli antidepresan kullanımı, uyuşturucu-kimyasal bağımlılığından farksızdır, sadece bunun için yasal izin vardır ve ilaçlar ruhsatla üretilmektedir.

Hayatında çok uzun süren duygusal yoksunluklar sonucu mutluluk ve coşku gibi duyguları unutan ve tekrar tanışmak isteyen birisi antidepresanlar yerine kimyasal olarak MDMA türevi bir madde de kullanabilir. Bu düzenli kullanım olmadığı sürece bağımlılık geliştirmez ve tek seferde bir çok zihinsel problemi çözebilir. SSRI antidepresanların etkinleşmesi 2 hafta sürerken MDMA 30 dakikada bir insanın modunu duygusal blokajları da temizleyerek deneyimden sonra da kalıcı olacak şekilde yükseltebilir. Post Travmatik Stres Bozukluğu gibi durumlarda etkinliği araştırılmış ve bulgulanmıştır. (www.maps.org)

Birey ve toplum boyutunda hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için MDMA, Metaphetamin gibi sentetik kimyasalların bile Doğal-Bitkisel-Organik Bazlı Psikoaktiflerle birlikte en az eczanelerde satılan ilaçlar kadar araştırılması doğru olan ve çağımızın gerektirdiğidir.

Özellikle Doğal Psikoaktif maddelerin zararları yanı sıra, medikal ve psikolojik faydalarını araştırmadan yasaklamak, temelsiz bir şekilde ve mantıken eksik sebeplerden bir konuyu suç kapsamına alarak, toplum içinde suç oranlarının da artmasına sebep olur. Bu bir çok bireyin de alternatif ve geleneksel tıp dahilinde toplumsal ihtiyacı karşılamak için risk altında yaşamasına sebep olabiliyor.

Antidepresan kullanıcıları kendilerine şifa çalışması yapıldığında değişimleri o an farkedemeyebilirler. Ancak depresyon sebebi yine de çözülüp kullandıkları ilaçlar güvenle bırakılabilir.

Antidepresan veya Bonzai türevi sentetik madde kullanan kişiler beyin ve vücut kimyasından kaynaklı olarak enerjetik ve zihinsel durumları da bozulur. Bu durumda kişiler başkalarına şifa çalışması yapmaya uygun ve müsait değildir. Esrarın düzenli tüketimi araştırılması gerekir ancak enerjetik dengeyi ve sağaltım gücünü bozmadığı ve hatta konsantrasyon ve sezgisel güçleri arttırdığı görülebilir ancak bir terapist, şifacı veya şaman için sürekli alışkanlık haline gelmesinden de kaçınılması tavsiye edilir.

Reklamlar

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s