Ars Amatoria – Cinsiyetlerarası Politika & Orgazm Kilidi

İlişkilerde yüzleşmekten kaçınılan ama bir ilişkiyi de Aşk-Evlilik ilişkisi haline getiren önemli bir alan da cinsellik. Cinsellik insanda doğal bir ihtiyaç olarak hem hazza hem de türün devamlılığına hizmet ettiği için bütüncül öneme sahiptir. İki insanı bedensel temasa iten arzu bir Aşk ilişkisini de tetikleyen unsur olabiliyor. Ancak bu arzu da özellikle toplumsal olarak şiddetle ayıplanan cinsellik gibi bir konuda sağlıksız bir gerilim oluşturabiliyor. Cinselliğin doğasında da zevkin yükselmesinde gerilimi ve orgazm ile enerjinin salınmasında gevşemeyi görebiliriz.

Kurlaşma döneminde cinsel akışların olması son derece olağandır. Ancak bunun abartıldığını da çokça gözlemliyorum. İki yetişkin insan sevgili olduğu zaman aynı yatağı paylaşmaları son derece olağan bir durum olmakta. Bu yüzden bu niyetin de bulunduğu kurlaşma safhasında bu yüke karşı da anlayışlı olmak ve ihtiyacın-arzunun farkında olmak, bunu seviyeli bir şekilde ifade etmek ve ihtiyacı karşılamak da önemli bir eksen oluyor.

Ed Van der Elsken, Paris 1950

Sevgilimiz ya da sevgilimiz olan kişinin yanında kendimizi özgürce ifade edebilmeliyiz. Olduğumuz gibi kabul edilmeliyiz. Birbirimizi karşılıklı olarak teste tabi tutarken, birbirimizi olduğu gibi kabul etmek de ilişki kurma sanatında önemli bir eksene işaret ediyor.

Seçim hakkının özellikle kadınlara yoğunlaştığı konusunda genel bir inanç mevcut. Erkekler talip olarak gelir ve kadınlar talipler arasında seçim yaparlar, bu genel kanının içinde kadınlar özellikle etkileyici bir izlenim bırakabilen yapan erkeklere daha çok zaman ayırıyorlar. Daha çok zaman demek daha çok şans demek. Ancak her talip de kendi arzu ve yükleriyle geliyor. Kadınların önemli bir bölümünden erkeklerin kendilerine sadece şehvani arzularla geldiğini duyuyorum, bu birazda mevzubahis kadınların genel olarak erkeklere baktıklarında ne gördükleriyle de alakalı. Geçmişin yüklerini arındırmak burada da önemli. Özellikle böyle bir düşünce manyetik olarak kadının erkekler hakkında daha olumlu bir görüş geliştirene kadar erkeklere hep bu gözle bakmasına sebep olur. Bastırılan duygularla yüzleşilmesi için de bilinçaltı önüne hep benzer durumları çıkarabilir.

Özellikle duygusal açıdan paylaşımda bulunmak isteyen talipler, ruh eşliği gibi bir durum da mevcutsa bloke oldukları zaman ilişkiyi uzaktan sürdürmek zorunda hissedebilirler, geçmiş yaşam yüklerinin de açığa çıkmasıyla. Geçmişten kalan yükün burada yüzleşilerek çözümlenmesi, ilişkide denge ve huzurun sağlanması özgürlük için önemlidir.

Burada problemin oluşması biraz cinsiyetlerin kendi doğasında uyuşabileceği bir alan yaratmasının zorluğundan kaynaklanıyor. Anlayışlı olmak da önemli. Cinsellik hem kadın hem de erkek için ortak bir ihtiyaç ve uygun görülen kişiyle sevgiyle ve güzelliğiyle yaşanmalı. Çok düz bir mantıkla alt çakraların mentalitesinden bakarsak, insanların bedeni biraz da iç içe geçmek için yapılmış gibi, bu kalp çakraya gerekli enerjiyi pompalamak için yapmaları gereken bir şey gibi bile gözükebilir bu seviyelerde.

Kadınlar cinsel ilişki kurdukları zaman Brahma Granthileri (Kundalini Yoga’da Kök Çakra bölgesindeki düğüm) açık olduğu için, orgazmlardan sonra yükselen enerji ile duygusal, zihinsel ve ruhsal bağ kurma ihtiyacı hissederler. Erkekler sadece şehvani bir arzuyla geldiği zaman haliyle kadın orgazm sonrasında kesinlikle kötü bir deneyim yaşayacağının korkusuyla kendini geri çekebiliyor. Bu orgazmik gerilim-gevşeme fazlarında kadınlar ilişki seyirlerinde erkekleri çok çeşitli ve şiddetli bağlılık ve sadakat testleri içinden geçirebiliyorlar. Özellikle kadınlar cinsellikte kalp çakralarına dokunabilen ve erişebilen erkeklerle tansiyondan gevşemeye geçebiliyor ve orgazm olabiliyorlar. Kalp çakrada orgazmın anahtarı bulunmakta. Göz teması ve Kalp bağı cinsel ilişkilerde orgazm kilidini açmak için önemlidir, ancak birisinin gönlüne girmek için saygısını, güvenini ve muhabbetini kazanmak gerekir, asıl açılması gereken kilit buradadır. Ancak bunun için ilişkide bir yatırımın olması da güvenin sağlanması açısından belirleyici. Burada Kalp çakrada bulunan Yogadaki başka bir düğüm olan Vishnu Granthinin çözülmesi de önemli bir mesele haline geliyor. Bu kadınlarda Suyun ısınması yani yeterli uzunlukta cinsel ilişki süresi ve ilişki içinde de duygusal olarak ısınma ve tatminin de sağlanması ile mümkün.

Bu durum sadece kadınlar için değil aslında erkekler için de geçerli. Ancak erkekler bundan önce Brahma Granthilerinin kilitli olmasından ötürü buraya gelirken handikaplı durumdalardır ve aşmaları gereken bir şehvet bariyeri olur. Ancak erkekler de suyun  ısınması ve enerjinin süreç içinde yoğunlaşıp yükselmesiyle kadınlar gibi birden çok sayıda orgazm olabilirler. Kadınlar da Erkekler de vücutlarının her yerinde veya manevi boyutlarda cereyan eden orgazmlar yaşayabilirler. Erkek ve Kadının cinsel enerjilerinin birleşimi nerede yoğunlaşırsa, o enerji yeterli gerilimden sonra salınarak orgazm deneyimini tetikler. Bir insan aklında veya duygularında da orgazm benzeri deneyimler yaşayabilir. Orgazm kilidi ortalama 30 dakika veya 1 saat süren bir cinsel ilişkide yeterli enerji yoğunlaşması ile birlikte açılabilir. Bundan sonrasında çift tekrar tekrar orgazm olabilir. Orgazm burada kesinlikle boşalmak değildir ve bu bir yanılgıdır.

Erkeklerin bu yanılgıyı yaşaması Kök çakradaki kilitten kaynaklanmaktadır. Bir çok erkek cinsellik sonunda boşaldığı için tam olarak cinsel tatmin yaşayamaz çünkü biriken enerjiyi boşalarak kaybeder ve bu onun vücuduna negatif etki eder, bu yüzden kilit belki de bir erkeğin ömrü boyunca açılmayabilir. Boşalmanın sıklığı ölçüsünde enerji daha da çok düşer ve bu zeka geriliği, bağışıklık sisteminde bozukluk, genel olarak vücudun çökmesine sebep olur. Cinsel bölgedeki enerjetik-duygusal-mental bozukluklardan arınmak ve cinsel enerjiyi içerde büyütmek, erkeğin de manevi yönden enerji kaybını engeller. Böylece boşaldıktan sonra yorgun ve bitap düşmek yerine, kadınla ilgilenebilir ve bağ kurabilir. Yazımızın önemli bir motifi olan Aşk ateşini korumak erkeğin bu çabaya girmesi ile cinsellik içinde mümkün kalabilmektedir. Boşalma cinsel tatminin doğasına aykırı olduğu için ilgisizlik, tatminsizlik ve sadakatsizliğe de yol açabilmektedir. Erkeklerin Brahma Granthi engelini aşmalarını sağlayan bir çalışma da iffet orucuna girmektir.

My love for you is a journey, starting at forever and ending at never.

Brahma Granthi nefsaniyete gönderme yapan durumlardan oluşan enerji blokajlarından oluşan bir kompleks kilittir. Kök çakradaki Baki Atom’un önünü kapayan negatif enerjilerin dönüştürülmesi, mevcut travmaların, geçmiş yaşam karmalarının açılması ve şifalanması ile bu kilit tam olarak açılabilir. Bu sayede Kundalini Sushumna ve Brahmanadi üzerinde seyreder. Nefsaniyetin düşük şuur seviyesinde bir cinsel deneyim yaşatması durumu mevcuttur. Kadınla erkeğin cinsel açıdan birbiriyle savaş içinde olmasının sebebi de bu nefsani doğadan ileri gelir. Daha basit cümlelerle açıklamak gerekirse. Şehvet cinsel birleşmenin içinde bir ayrılık illüzyonu yaratarak, sevgiye engel olabilir. Bu cinsel deneyim içinde kadınlar için farklı bir durum oluşturmaktadır. Penis ile vajinanın birleşimi sırasında kadın erkeği içinde hisseder, bu yüzden manevi olarak da içeri buyur eder, çünkü Brahma Granthi bu birleşimin yarattığı haz deneyiminde yaşanan vajinal orgazmlardan ötürü etkisiz hale gelmektedir, ancak aynı durum çoğu erkek için geçerli olmayabiliyor. Bu erkeklerin orgazm deneyimini boşalma ile sınırlı olarak algılamasından kaynaklı olarak kilidin varlığını da daimi yapıyor. Bir çok erkek cinsel ilişkide boşalmazsa kasık ağrıları çekerler, bu ağrıların kaynağı Brahma Granthi ile de ilgili olan enerjetik blokajlardır. Böyle bir kilidin varlığı durumunda dengesiz çalışan kök çakradan ötürü bir erkek kadının içeri girdiğinin veya kadının içine girdiğinin farkında bile olmayabilir. Bu durum kadınların cinsel açıdan sözde-avantajlı bir pozisyonda olmasını açıklıyor.  Keza bu görece üstünlük Brahma Granthinin cinsellik içinde çözülmesini garantilemez ve uygun çalışmalarla tamamen açılmadığı taktirde, kadınlarda orgazmdan sonra kilit yerine tekrar yerleşir. Burada cinselliğin ve aşkınlığın birlikte yaşanan bir eylem olduğunu ve her iki bireye de dayandığını unutmamak gerek.

Nefsani zaafların çözümüne giden yolda öz-denetim göstermek hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. İffet yemini edilerek istenilen bir süre boyunca girilecek bu oruç sayesinde kişi cinsel enerjisini ruhsal çalışmalar yaparak yükseltmenin yolunu bulur. Ancak bir yandan da bedenin cinsel doğasının ölçülü, dengeli ve güzelliğiyle deneyimlenmesi de Vishnu Granthi ile ilgili bir aşkınlıktır, sonuçta dengeli ve özden bir Aşk ilişkisini yaşamak da bir şaheser yaratmak gibidir. İffetin hem birliktelik içinde hem de birliktelikten uzak iki yönünün de tamamlanmasına ek olarak diğer oruç ve arınma çalışmalarının da akabinde bu kilit daimi olarak çözülebilir. Cinsellik deneyiminin içinde de iffet tutmak ilişkilerin sahip olduğu manevi saflığın bir ölçüsü olarak görülebilir. Gerek bekar gerek evli kişilerin muratlarının açılması ve aile kurmak da Vishnu kilidinin çözülmesinde önem taşır. Bu bağlamda meditasyon çalışmalarında iffet, masumiyet, tatmin, şehvet, arzu gibi kavramları da yüzeysel, derin ve üst anlamlarda yorumlamakta fayda vardır. Örnek olarak zihinsel iffet ego problemlerini birleşim alanlarında yansıtmamak olarak yorumlanabilir.

Erkeklerin bu yüzden ilk önce cinsel ilişki ihtiyaçlarını karşılamaları kurlaşma safhalarında duygusal tatminden daha öncelikli olabiliyor. Erkeklerde kök çarkında yaşanan bu bozukluğun yanı sıra, uzun zamandır doğrulanamamış ilişki kurma alışkanlığı ve cinsellik anlayışı içinde kadınların da cinsellik yaşadığı kişiyle kalpten bağ kurma ihtiyacını dengeli bir şekilde farkındalıkla aşmak da İlahi Aşk yolunda önemli bir dönüm noktasıdır.

Cinsellik yetişkinlerin hala oynamaya devam ettiği bir oyun gibi düşünüldüğünde içsel çocuk arketipinden güç alabilmemizi sağlar. Bu da bize sağlık, neşe, huzur ve rahatlık getirebilir. İçsel çocuğun cinsellik içinde ifade bulması Kalp çarkında çok güzel bir dengeleyici ve sağaltıcı etki yapar. Bu Vishnu Granthi’nin de çözülebilmesini ve Aşk’ın incelikleriyle açılmasını sağlıyor.

Size gerçekten sevgiyle gelen birisi ilan-ı aşk sırasında heyecandan afallamış, şaşırmış olabilir ve hatta siz onu tekme tokat hayatınızdan kovmuş bile olabilirsiniz. Belki de ihtiyaçlarınızı karşılayacak kişi olabilirdi. Bir talibin kendini ifade etmesine izin vermenin önemini de bu yüzden vurgulamak isterim. Eşitlik ve Denklik isteyen bu danışıklı dövüşte karşınızdaki rakibiniz olduğu kadar müstakbel aşkınız da olabilir. Sevgilileriniz aynı zamanda hocanız, arkadaşınız, dostunuz, sırdaşınız, kardeşiniz, eşiniz, aşkınız, hayatınızın anlamları, silah arkadaşlarınız, ortaklarınız olabilir. İlişkinin tanımını serbest bırakmak ve akışın ihtiyaçlarını gözetirken de hayatın kaynağından gelen ilhamlar da içimize doğabilir. Hayata güzellik ve tatmin katmasının yanı sıra sağlıklı bir cinsel birlikteliğin verdiği sükut aydınlanmalara da gebe olduğu için çok değerlidir.

Özgürlük yolunda cinsel birleşimlerin manevi yönlerden artı değerler taşıyabilmesi için çiftin arasındaki muhabbetin düzeyi ve niteliklerinin sağlam yerleşmesi de bilakis denge ve huzur oluşturur. Buna manevi evlilik yaşamak denilebilir, çünkü Ruhsal Cinsellikte bütün çarklarda birleşimler yaşanabilir. Bu boyut birlikteliğinin daha da samimileşmesine ve birliktelikte engellerin aşılmasını sağlar. Çarklarda yaşanan birleşimler de kendilerine özgü sağlıklı ve dengeli ışık yayınları yapabilmesi için çarkların temiz ve dengeli çalışıyor olmasını öne taşıyor. Çarklar dengeli çalıştıkları yerde kişiye erdemler ve asil nitelikler verir. İlişki içinde de erdem ve asalet arayışı gönül birliğinin, vicdanın rahat olması, masumiyetin sağlanması gibi konuları da gündeme getirir. Manevi evlilik sırasında zina konusu özellikle şehvet ile bağlantılı olarak eşlerin birbirleri ile karışması ve birleşmesine engel olan durumlarda olur. Gönlün fethedilmesi böyle bir evlilik içinde tek taraflı olmamalıdır. İki taraf da birbirinin gönlünü içerden fethedebilmelidir. Bu emeğin gösterilmemesi cinsellikte muhabbet ve konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanır. Eşlerin birbirlerine ilgi duymaması, cinselliği sadece mekanik bir eyleme çevirmesi gibi yaklaşımlar Ruhsal Evlilik içinde zina ve şehvet olarak yorumlanabilir.  F. Attar tarafından aktarılan 3 kelebek ilişkisine sembolik bir gönderme yapalım; birbirine sevgi ile bakan ve yaklaşan bir çift kanadın, aşktaki bir sonraki durağı elbette birleşmek ve vahdet deneyimini yaşamaktır.

Eşitlik içinde bir eşitsizlik veya dengesizlik olabilir. Ancak ideal dengenin kurulacağı hal tam olarak çiftler arasında eşitliğin bulunduğu haldir. Burada herkes kendi emeğiyle dürüstçe yargılanmalı ve kendini dürüstçe ifade edebilmelidir. Bu ilişki sırasında vicdani özgürlüğün de devam edebilmesinde önemli bir koşuldur ve ilişkilerde yaşanan manevi evlilik için de önemlidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s