Mula Bandha – Ana Kök Hücre

bf5e70ef7a2757e34fed27dbf2cc2e99[1]Mula Bandha’nın kelime anlamı ‘Kök Kilididir’ ve Yoga’nın içinde Pranayama kalitesini çok etkileyen önemli bir enerji kilididir. Bu sayede Kök Çakra hizalanır ve canlanır. Fiziksel ve Eterik olarak yapılabilir. Fiziksel harekette pelviste bulunan kaslar detaylı bir şekilde çalışılarak izole edilir ve hepsinde kapsamlı bir hareket kabiliyeti kazanılır. Bu bölgedeki kaslarla yapılabilen hareketleri keşfettiğinizde çok şaşırırsınız. Hareket kabiliyetini kazanırken haliyle bu bölgede bulunan blokajları kaldırmanız önem taşır. Eterik olarak bu hareket kök çakranın nefesle ortalanıp, hizalanıp sıkıştırılarak uyarılmasıdır. Böylelikle kök çakrada potansiyel halde bulunan Kundalini enerjisi uyandırılır ve orta kanal boyunca yükselişe geçer. Hem fiziksel hem de eterik hareket gün içinde sabitlenebilir. Eterik hareketin yapılması gerekli fiziksel hareketin de yapılmasını sağlar. Mula Bandha pelvik tabanı da dengeler ve optimum hale getirir, bu vücut postürünün de düzelmesi için kilit bir konudur. Pelvik tabanın yerine oturmasıyla organlar ve kemikler vücutta yerlerine tam yerleşebilirler. Organların yerlerine oturabileceği bir temel olan pelvik tabanın Mula Bandha ile hizalanması ve güçlendirilmesi vücut denge ve verimini önemli ölçüde arttırır.

Bütün Asana-Bandha ve Mudralar gibi Mula Bandha’nın da önemli manevi yönleri vardır. Hareketin içindeki manaya yoğunlaşarak ruhsal sırlara erişilebilir. Mula Bandha hareketine meditasyon yapmak özellikle Beden Kundalinisinin doğası ve ideallerine dair bilgi açar. Ancak Kundalini aynı zamanda Ruh olarak da görülebildiği için ebediyet özelliğine sahiptir. Karmik Beden de Mula Bandha yapabilir ve bu hayat seyrinin tam olarak rayına oturduğu ve hayatın öz murada hizalandığı yerde olması beklenir. Köklenme, filizlenme, gövde kazanma, büyüme, üreme, kendini ve enerjiyi koruma gibi konulara da meditasyon yapılabilir.

Mula Bandha Kök Çakrada bulunan Kök Şuur Baki Atomunuda uyarır. Bu atomik yapı bütüncül bedenin her katmanında bulunan ve ölümden sonra da taşınan bir unsurdur. Kuyruk sokumundaki Ana Kök Hücre bu Atomun fiziksel karşılığıdır. Ana Kök Hücreye yapılan bütün şifa-simya işleri vücut genelindeki hücresel kaliteyi geneliyle etkileyecektir. Bu hücre Kabala’da da Yesod-Temel sefirotuyla ilgilidir. Bu hücredeki kalite bütün hücrelerin temelinin kalitesini doğrudan belirler, çünkü her hücre bu kök hücrelerden işlev ve amaçlarına göre form kazanırlar ve dokulara katılırlar. Bu hücrenin içindeki unsarları, organelleri, sitoplazma ve genetik malzemeyi de şifa enerjileri ve aklınızla işleyebilirsiniz. Bu türden Simya işlerinde Tanrı’nın varlığını onaylamak ve rehberlik almak gidişatında doğruluğunu etkiler ve Simya işlerini kutsar. Her birey ve her hücre kendine özgü ihtiyaçlara sahiptir, genel-özel veya bütün-parça bağlamlarından bütün herşey sağlık ve gelişim bağlamında; temel nicelik-nitelikler (sağlamlık, dinçlik, temizlik, uyumluluk, potansiyel, denge, bütünlük, kapasite, verim, ömür vb.), elementler, enerjetik-duygusal ve zihinsel yükler, karma ve çok çeşitli yönlerden incelenebilir ve etkilenebilir. İlhamla rehberlik almak bu noktada önemlidir çünkü Ustaların Ustasına da Ustalık eden bir Usta vardır, bu en nihayetinde mevcut aklın ötesinde mutlak bir yaratıcıdır. Vücudunuzun yenilenme süreçlerinde özellikle bu kalite artışı hayatınızda kademeli bir güçlenme-hızlanma-temellenme-kalkışa geçme etkileri yaratabilir.

Özellikle Kundalini uyandırma konusunda çok etkili olan Mula Bandha hareketini yaparken Sürüngen Zihninizin durumu ve sağlığına dikkat edin. Sürüngen zihin ve omurgada sinir sistemiyle ilgili kusurlar bulunurken Kundalini yüklemesi yapmak vücudunuzda Kundalini Isırık ve Yanmalarına sebep olabilir.

Mula Bandha hareketi odaklanmada kolaylık da sağlar. Mula Bandha hareketi doğru yapıldığı ve korunduğu zaman omurga ve beden postürünü düzeltir. Otururken veya ayakta yaptığınız zaman beliniz dikleşir ve omurlarınız yerlerine oturur.

Kök çakra bölgesindeki kaslarla yapabileceğiniz çok şey vardır. Buraların canlı ve blokajlardan arınmış olmasına özen gösterin. Hayat ve enerji kalitenizi çok arttıracağı için bu hareketler şifacılar için de çok önemlidir.

Bu bölgeyle ilgili olarak Kegel Egzersizlerini de araştırmanızı tavsiye ederim.

Mula Bandha cinsellik sırasında cinsel enerjilerin çiftler arasında harmanlanmasını ve ilişki boyunca dönüştürülüp-yükseltilmesini sağlar. Cinsel ilişkinin kalitesini ve süresini önemli ölçüde etkiler. Cinsel ilişki sırasında fiziksel hareketi yapmak zordur ve çoğunlukla gerekli değildir, eterik hareketi yapmak çoğu durumda gerekli ve yeterlidir. Cinsel ilişki sırasında Vajroli Mudra, Kriya Yoga Pranayama ve Mikrokozmik Yörünge ile birlikte enerjinin vücutta dönüşümü ve döngüsü sağlanır. Bu hareketler ile cinsellikte şifa ve simya kazanımları olur.

 

Bu makaleye yüklü olan şifa çalışmalarını gerektiği sürece tekrarlayabilirsiniz. AuRaMa Şifa sisteminin içindeki prosedürler dilerseniz makaleleri okurken, dilerseniz niyetinizle kabul ettikten sonra kendiliğinden işler yapıdadırlar. Kendiliğinden şifa süreçleri işlerken gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz ancak bazıları uzanırken veya meditasyon yaparken gerçekleşebilir;

  • Pelvik Taban Hizalama ve Postür Dengeleme (Ayakta ve Uzanır Halde Yapılır, ayrıca bkz. Dorn Metodu ve Kayroprakti)
  • Kök Hücre Genel Bakım ve Şifa
  • Kök Canlandırma
  • Genetik Hasar Tespit / Arındırma-Onarım ve Gelişim
  • Ida-Sushumna-Pingalanın birbirine hizalanması, simetri
  • Cinsel Enerji Kürleri
  • Cinsel Blokajlar ve Travmaların Şifalandırılması

 

 

Reklamlar

4 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s