Zihnin Doğası Üzerine

Zihin bir makine veya bir bilgisayar gibi değildir. Tamam Quantum Nükleer Süper Bilgisayar gibi düşünülebilir, ama değildir. Bir şifacının veya terapistin zihni bilgisayara veya yazılıma indirgemesi büyük kabalıktır, akıllara zarar.

Bilgisayarın bilgisayar icat ettiği görülmüş mü? Ancak bu yapay zekalar ve yaşam formları yapabilen bir akılla yine mümkün olabilir.

Aslında fiziksel bedenimizle izdüşümlü ama daha fazla olanağa fırsat veren daha canlı, daha kompleks bir şekilde organize bir haldedir. Vücuttaki her organın ve çakraların Zihinsel bedende bir karşılığı vardır. Fizik bedendeki her nöron için zihinsel bedende en az 5 kanal düşünülebilir.

Fiziksel Evren en nihayetinde Zihinsel Evrenin de en katı halidir. Ancak Mental Evren buradan sonsuz olasılığa açılır, bunun içinde zaman/mekan ve boyut sınırları kalkar.

Zihin hem kendi içine dönebilir hem de kendinden dışarı odaklanabilir, ama dışarda odaklandığı bir şeyi kendi içinde içselleştirerek anlamlandırmaya meyillidir.

Bireysel bir zihnin pasif bir alanı, bilinçdışı ve bilinçaltında işleyen kompleks yapı/organları ve bilinçli bir şekilde aktif işleten bir merkezi bulunur.

Neye bakarsak bakalım tam olarak kendi merkezimizden bakarız. Bu merkez varlığımızın da odaklandığı yerdir ve evrendeki nesnelere buradan odaklanırız. Odaklanmak bize bilgi taşır ancak bu zihnin filtrelerinden geçerken anlamlanır. Filtre değişirse anlam da değişir.

İki zihin birbiriyle etkileşebilir ve konuşabilir. Zihnin de duyu organları vardır, sadece fiziksel duyuları algılayıp anlamlandırmaz. Evrende hem bireysel zihinler hem de ortak zihinler bulunur, bunun ötesinde İlahi bir zihne de şahit olabilir miyiz? Ortak zihinle birlikte yaşadığımız deneyimlerin ne kadar farkındayız?

Astrolojik etkiler de zihinsel akışları nitelendirip şartlandırabiliyorlar.

Zihninizi gözlemlemediğiniz sürece onun neler yapabileceğini çok farkedemezsiniz. Zihnin içine odaklandığımız zaman filtrelerimizi, şartlandırmalarımızı ve sayısız zihinsel unsuru değiştirebiliriz. Zihnin malzemesi illüzyoniktir ve çok kolay işlenebilir. Ancak zihnin içindeki yapıların kalitesini arttırarak evrene baktığımız zaman daha hakiki manalara ulaşırız. Yalanlar zihnin sağlığını bozar. Haliyle sağlıklı bir zihnin belirtisi hakikattir. Olayları ve olguları olduğu gibi ve olduğuna en yakın haliyle yorumlama çabası zihni de geliştirir.

Zihnin malzemesi ve maddesi nedir ve nasıldır? Zihnin bir şekli var mı? Zihni haritalandırmak istersek nasıl bir görsel ile karşılaşırız? Zihnin fiziksel beden ile ilişkisi nedir? Zihni yöneten, işleten ve aktifleştiren de zihin midir yoksa bunun arkasında şuur, ruh mu var? İrade ile zihin birbirinden ayrı mı?

Mesela kuş gibi havalandığınızı imgelediğinizde zihniniz de kuş gibi havalanabilir ve ilgilendiğiniz konulara kuşbakışı bir açı ile bakabilirsiniz.

Peki Ruh ile Zihnin bağlantısı ve ilişkisi nedir? Ruh zihne nasıl hayat verir. Ruh her zaman sağlık kalitesiyle ölçülebilen bir olgudur.

 

#zihin #şifa #simya #jnanayoga

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s