Etkili Pozitif Düşünce

“İyi düşün iyi olsun.” belki de çok sık duyduğumuz bir deyim. Ancak hayatın akışına baktığımız zaman, ne kadar iyi düşünürsek düşünelim bir yerde pek de inanmayabiliriz bu deyime çünkü tersinin de doğru olduğu bir çok durumla ister istemez karşı karşıya kalıyoruz. Peki iyi düşünerek iyi oldurabilir miyiz, bu nasıl mümkün olur?

Olayların gidişatını düşüncelerimiz etkiler, ancak olumlu düşünmek olumsuz nitelendirebileceğimiz olayların engelleneceğinin garantisini vermez, yine de bir koruyucu kalkan görevi görür ve burada olumlu düşünce görece olumsuz bir olayı olumlu yorumlayabilmemizi sağlar. Olumsuzluklara karşı olumlu bir yaklaşım sergilemek negatif enerjilerin dönüşmesi için etkili bir yoldur.

Ayrıca olumlu düşünmek zihinsel alanımızın da giderek daha olumlu bir atmosfere dönüşmesini sağlayarak hayat kalitemizi arttırır ve gerçekten olaylar seyrinde gitmeye başlar. Evrensel yasalar olumlu bir zihinsel alana sahip olduğumuzda içinde bulunduğumuz koşulların da olumlu yöne akmasını sağlayacak gücü sağlamaktadır.

Düşüncelerimizin hayatımızı ve içinde bulunduğumuz koşulları nasıl etkilediğini açıklayabiliriz burada. Ancak düşüncelerimizle nasıl bir düşünsel evren kuruyoruz. Zihin ortamı fiziksel ortamdan daha özgürdür ve bize hayal kurma veya kurgular yaratma izni verir. Ayrıca fiziksel boyutta dahil olmak üzere bütüncül olarak doğru bir anlayış geliştirmek istiyorsak öncelikle hayat ve evrendeki üzerine doğru bilgiler, teoriler ve kuramlar üzerine geleceğimizi ve gittiğimiz yönü inşa etmemiz gerekir. Bu açıdan hem doğru ve olan-biten üzerine doğru olanı bilmek, hem de yapılabilir-gerçekleşebilir-mümkün olanı bilmek ve en iyisini seçmek düşünsel olarak olumluluğun önemli kıstaslarıdır.

Yanlış düşünsel olarak olumsuzluktur. Yalan zihinsel evrende gerçeklik kırılması yaptığı için bir hastalık sebebidir. Bu bedeninizde sık sık hastalık yaşamanız olarak da kendini gösterebilir. Kendiniz hakkında olumlu düşündüğünüzde de kendinizi olduğu gibi bilmeniz gerekir. İçsel durumunuz olumsuzluklarla dolu olsa bile olumlu niyetlerle şifa süreçlerini işleyerek evrenle daha uygun ve olumlu bir ilişki kuran bir yapıda oluruz.

Aslında duygularımız ve düşüncelerimizin hepsi hayat deneyimimizin oluşmasında hesaba giriyor. Zihnimizin ve benliğimizin içeriğindeki her şey zamanın sınavına tabi tutulur. Ortak bir yaratım alanı içerisindeyizdir ve bu yaratımı iç dünyamızı dış evrene yansıtarak yaparız. Yani aslında iç dünyamız nasılsa dış dünyada da ona göre yaşarız. Her saniye hareketlerimiz ve düşüncelerimizle bu alanı etkileriz. Bu yüzden pozitif düşünmek ve yaklaşmak alanımızı olumlu etkiler.

Ne kadar pozitif düşünürsek düşünelim, iç dünyamızdaki olumsuz ve uyumsuz yapılar haliyle bize yaşantımızda sıkıntı verecektir, buna olumsuzluğu örtbas edecek kadar aşırı olumlu düşünmek de dahildir. Odadaki fili görmediğimiz takdirde olumlu düşünmek filin odada bulunmasından kaynaklı olan hiç bir sıkıntıyı ortadan kaldırmayacaktır. Problemlerimiz karşısında karamsar davranırsak, problemin kaynağını görmek istemez ve çözümü kendimizden uzaklaştırırız, bu da kendi kendimizi sabote etmektir. Ancak odadaki filin farkında olup, buna rağmen olumlu düşünürsek, bu yaklaşım bizi çözüme götürür. Yani olumlu düşünmek problemlerin farkında olduğumuz zamanlarda çözüm kapılarını açmamızı sağlar.

Hayatımızın genel gidişatını ise bilinçaltı veya bilinçdışı alanımızda bulunan içerik etkiler, yani inançlarımız, eğilimlerimizin, koşullandırmalarımız, geçmiş deneyimlerimiz, duygularımız ve düşüncelerimizin kaynakları. Çünkü bilinçdışı içerik bizim irademizi devreye koymadan yaptığımız rutin otomatik hareketler ve tepkilerin kaynağıdır. Hayatımızın büyük bölümünde de irade dışı otomatik rutinler olduğu ve ilişkilerimizin önemli bir kısmında da tepkisel davrandığımız için, bilinçdışının farkında olmadığımız zaman bu rutinlerde ve tepkilerde bilinçdışı içeriğinde eğer olumsuzluk varsa bunu yaşam içinde hareketlerinize yansıtacaktır.

Bu durumda hayat akışını olumlu yöne yönlendirmek ve hayatımızda neşe, huzur, sevgi ve bolluk yaratmak için bilinçdışı alanımıza uğramamız ve oradaki problemleri çözerek, yerine olumlu yapılar inşa etmemiz gerekmektedir, çünkü aslında tam olarak da bu alanın içinde yaşarız. Mutlu ve huzurlu bir hayatın sırrı tam olarak buradan geçer. Pozitif düşünce ve yaklaşım bu süreç boyunca bize yardım eden en önemli araçlardan biridir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s