Anima ve Bastırılmış Dişi

Tarımsal topluma geçiş yapmadan önceki tarih öncesi çağlarda Anne ve Kadını merkeze alan bir sosyal yapımız vardı. İnsanlığın doğayı yorumlayışında Tanrıçalara çok büyük bir önem veriliyordu. Ancak Avcı-Toplayıcı düzenden Tarımsal topluma geçiş yaptığımızda Doğayı yorumlayışımızda Erkek egemen rolü üstlenmeye başladı. Yerleşik düzene geçiş yaptığımızdan beri Ataerkil bir çağ yaşamaktayız.

Ataerkil düzen içinde insanlık Anaerkil çağın doğa yorumunu ve inanışlarını içeri doğru bastırdı. Erkeğin egemenliğini sağlama almak için, Kadın ve Doğanın Dişil güçlerini temsil eden Tanrıçaları düşürerek ve psişemizin gölgesine kapatmıştır. Böylelikle Kadının kutsal yönü de malesef büyük bir oranda kapatılmıştır. Bu durumda Herşeyi Yaratan Tanrı bile Geleneksel Kabala’da ve Televizyonlarda sakallı yaşlı bir adam olarak temsil edilmektedir. Bu algı o kadar yerleşir ki Herşeyi Yaratan Tanrının cinsiyet ikiliğinden münezzeh olduğu da kimsenin aklına gelmemektedir. Kadın bu ortamda ancak Ataerkil açıdan belli başlı güvenli arketiplerin içinden varolarak kendini ifade edebilmektedir.

0b37521b6aeb52d148202d41b0a131ddAncak şu anda geldiğimiz çağda cinsiyet polarizasyonunun bir dengeye oturması vakti gelmiştir. Kova Çağı olarak da bahsedilen Yeni Çağda Kadın ve Erkek dengesinin sağlanması insanlığın bir ödevi olmuştur. Çünkü hepimiz Kadın değiliz ve hepimiz Erkek de değiliz, ancak hepimiz İnsanız ve hepimiz Adem ve Havva’nın Çocuğuyuz anlayışına geçiş yapıyoruz. Bu yeni çağın getirdiği psikoloji anlayışı içinde gördüğümüz, cinsiyetimiz ne olursa olsun Kadının da Erkeğin de psişemizde eşit oranda bulunduğu ancak bu ayrımın sadece bedenlerimizden kaynaklandığını görüyoruz. Ataerkil çağ boyunca Kadına yapılan baskı ve geçiştirme sadece Kadınların için değil Erkekler ve bütün insanlık için büyük bir problem teşkil etmektedir. Kadına kadınlığı unutturulduğu gibi, Erkeğe de psişesinin yarısını oluşturan içindeki Kadın unutturulmuştur. Ancak şu da bilinmelidir ki kutsal olan Hayattır ve hepimiz bundan eşit oranda pay alıyoruz ve dahil oluyoruz. Toplumdaki bu polarizasyon erkeğe içine dönmeyi bile unutturmuştur. Çünkü bilinçaltına baktığı zaman ilk göreceği şey korkuyla bastırdığı dişi olacaktır. Hal böyleyken erkeğin içindeki korku kadına şiddet, tecavüz ve haksızlık olarak yansıma yapmaktadır. Kadın ise kirlenmiş, kurban, silik ve değersiz hale gelmektedir. Bu polarizasyon ayrıca kadınların toplumda yer edinmek için maskülenleşmesine ve bu yüzden kimlik bunalımı yaşamasına da sebep olabilmektedir.

Çokboyutlu varoluşumuz içinde sadece bedenlerimizin cinsiyeti vardır. Ruhsal, Mental, Astral ve hatta Eterik bedenlerimiz bile Hermafrodit yapıdadır. Ancak Fiziksel odaklı bir hayat algısı sahip olduğumuz zaten Metafizik bedenlerimizi de cinsel açıdan koşullandırabilir. Bu koşullandırma duygularımızın hormonlardan ibaret olarak görmemize bile sebep olabilir ki bu durumda maneviyatla bağımız çok büyük oranda kesilmiş olur. İstisnasız iki cinsiyeti de hepimiz geçmiş yaşamlarımızda tecrübe ettik. Kişiliklerimizde bile geçmiş yaşamlarda yaşadığımız hayatların izlerini taşıyoruz. Bu yüzden bütün bu hayatların anısını taşıyan ve tekamül eden esas parçamız olan Ruh cinsiyetsizdir. Bu yüzden cinsiyetimiz ne olursa olsun Psikolojik sağlığımız için Dişil arketiplere tekrar bağlantı yaparak şifalanmamız cinsel polaritemizin dengelenebilmesi Ruhumuzun, Toplumun ve Dünyamızın tekamül edebilmesi için bir ihtiyaçtır.

Şamanik şifa teknikleri ile Anaerkil çağın bilgisine ve enerjisine ulaşabilir, bastırılmış Dişil arketipleri bilincimize çekebilir ve psişemize entegre edebiliriz. Bu şifa çalışması hakkında bilgi almak isterseniz iletisim@sagliklisifacilik.com adresinden veya facebook üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s