İlişkilerin Ruhsal Boyutu – Ruh Eşleri

Gözlemlediğim kadarıyla Ruh eşi kavramı yanlış anlaşılmıştır ki ben de şahsen daha önce bu konuda bir çok yanılgıya düştüm. Kişilik seviyesinden baktığımız zaman ruh eşlerini hayatımızda ruhani boyutlar açacak bir insan, yaratılış anında sanki birbirine eş olsunlar diye yaratılmış bir çift ruh gibi hayal edebiliriz. Ancak eşimiz aslında esas varlığımız olan kendimizdir. Bu oluş seviyesinde kendimiz sandığımız şeyin ötesine geçtiğimizde de olduğumuz varlıktır.

Bütünlüğümüzdeki en önemli ayrılıklardan biri olan kişilik ve ruh ayrılığından dolayı böyle bir yanılsamaya kapılabiliriz. Ancak esas varlığımız yaratılışında eksiksizdir ve tam olmak için bir başka varlığa ihtiyaç duymaz, çünkü tamdır. Aksi sadece bir yanılsamadır ve bu da kişilik odağından çıkıp esas varlık olmanın farkındalığıyla çözülebilir. Ancak bu güne kadar ilişki yaşadığınız bazı kişileri ve belki de mevcut ilişkinizi “ruh eşiniz” olarak isimlendiriyor olabilirsiniz. Ancak bu kişi ile yaşadığınız ruhsal deneyim, aynı ruh ailesine mensup olmanızdan veya yoldaş olmanızdan kaynaklanıyordur. Bu tür ilişkilerde çok büyük bir ruhsal rezonans vardır ve derin deneyimler yaşanır. Ancak kavram karmaşasını da ortadan kaldırmak gerekir. Ruhsal yönü kuvvetli bir ilişki olduğu apaçık ortadadır ancak bu kişi mevcut enkarnasyonlarınızdaki ruhsal amacınız ve dersleriniz için hayatınıza dahil olmuş, muhtemelen ruh ailenize mensup kişilerdir. Bu kişileri de ruh eşleri denebilir ancak aslen yoldaşlarımızdır ve ille de ruh ailemizde olmasına gerek yoktur. Ruh Aileleri ve Yoldaşlarını başka bir yazıda daha detaylı olarak ele aldım.

Kendi dışımızda bir ruh eşi arayışı bütüncül bir bakış açısıyla bakıldığında ancak bir fiyaskoyla sonuçlanır. Aranılan eş tam olarak bulunduğumuz yerde, olduğumuz şeydir. Bir ruh eşi aramak idrakimizde bir ayrılık yapmaya sebep olur, bu da illüzyonlar doğuracaktır. Mistik bir romantizm istiyorsanız bunu belli bir ruh eşiyle değil, herhangi birisiyle de yapabilirsiniz, karşınızdaki kişinin mistik deneyime açık olması ve gözünün ilahi aşkta olması yeterlidir. Ruh eşiniz kendiniz olduğu durumda deneyiminizi istediğiniz kadar mistikleştirebilirsiniz, çünkü zaten zaman mekan ve kişilerden bağımsız olarak İlahi Aşkı yaşıyorsunuzdur.

İlahi Aşk burada iki insan arasında değildir, bu sadece bir görünüm olur ve yanılsamalara sebebiyet verebilir. İlahi Aşk kul ile Allah arasında mevcuttur ve bunun görülmesi için başka birisiyle olmaya gerek yoktur, sadece hepimizde mevcut bulunan ilahi kıvılcımın ne olduğunu idrak etmek ve bu yönde hareket etmek yeterlidir. Gerçek şahitlik belki de burada başlar.

Yaşadığınız ilişkiye eğer ruhsal bir boyut katmak istiyorsanız ilişkinizi kutsamanız başlangıç için yeterlidir. Öncelikle ruhani deneyimin ne olduğunu idrak edin ve kalben bir irfana sahip olun. Aklen bunu yapmak başta zor olabilir çünkü akıl ancak kalben elde edilen irfan hayat içinde uygulanmaya başladığı zaman doğru bir yargıya varabilir, bu da bizi doğru ilime götürür. Kalben irfan yoksa aklen verilen yargılar yanılsamalar doğurabilir. Esas varlık kutsaldır, ilahi kıvılcım bizdedir. Bu yüzden kutsallığınmzı yaşadığınız her şeyi kutsayarak onurlandırabilir ve böylelikle dünyevi somut hayatımızda ilahi olanı deneyimleriz.

Yaşadığımız ilişkileri kutsamak hem kendi hem de karşı tarafın varlığının kutsallığını farketmeyle başlar ve bu yönde hareket ederek olur, ibadet ve ritüellerle kutsayabileceğimiz gibi, sözlerimizle ve davranışlarımızla da kutsayabiliriz ilişkilerimizi. İlişkilerimizin kutsal yönü zaten somut deneyimimizde hali hazırda bize göz kırpmaktadır ve sadece görülmeyi beklemektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s